Najem krótkoterminowy apartamentów nad morzem. Jak to wygląda w praktyce?
Zakup nieruchomości w atrakcyjnej lokalizacji otwiera przed właścicielem możliwość dodatkowego zarobku. W nadmorskich miejscowościach turystycznych popularną formą wśród ofert noclegowych jest tzw. najem prywatny. To sytuacja, w której obiekt zostaje udostępniony zainteresowanym na określony czas. Cała procedura wydaje się bardzo prosta, jednak od strony prawnej może budzić sporo wątpliwości. Wyjaśnimy je w tym artykule.
Gdzie trzeba zgłosić fakt wynajmowania apartamentu?
Przede wszystkim najem jest w myśl obowiązujących przepisów źródłem przychodu. To z kolei oznacza, że trzeba będzie to uwzględnić w rozliczeniu podatkowym.
W konsekwencji przychody z najmu mogą być albo opodatkowane na zasadach ogólnych, albo zryczałtowanego podatku. To, ile właściciel powinien zapłacić urzędowi skarbowemu, zależy od wybranej formy rozliczania. Można zdecydować się zarówno na najem prywatny, jak i założyć działalność gospodarczą.
W tym miejscu pojawia się odpowiedź na jeden z najczęstszych dylematów. Udostępnianie apartamentów wakacyjnych, szczególnie jeśli dotyczy to jednego lokalu, nie oznacza, że właściciel prowadzi działalność turystyczną. Obowiązuje wtedy ryczałt ze stawką 8,5%.
Nie ma też obowiązku, aby zgłaszać ten fakt do urzędu. Wystarczy uwzględnić przychód z tytułu najmu okazjonalnego w rocznym zeznaniu podatkowym. Dochowanie tych formalności jest jednoznaczne z tym, że właściciel działa zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Jakie są prawne obowiązki nałożone na wynajmujących?
Czy należy podpisywać umowy w przypadku wynajmu krótkoterminowego? Tutaj warto odwołać się do przepisów z Kodeksu Cywilnego. Widniejące w nim zapisy mówią o tym, że tylko umowa zawarta na rok powinna mieć formę pisemną. W każdym innym przypadku wystarczą ustne ustalenia.
Rezerwacje składane przez turystów są wystarczające, aby w sytuacjach spornych właściciel mógł dochodzić swoich praw. W zależności od tego, z jakiej formy korzysta osoba oferująca apartament wakacyjny, takim potwierdzeniem może też e-mail lub formularz wypełniony w systemie rezerwacyjnym.
Jak zabezpieczyć swoje interesy jako wynajmujący? Umowa, kaucja czy inne środki?
Z jednej strony krótkoterminowy wynajem to okazja do tego, aby mieć dodatkowe źródło dochodu. Z drugiej wiąże się z pewnym ryzykiem. Właściciele obawiają się zniszczeń czy dodatkowych kosztów, jakie będą musieli ponieść w związku z tym, że ktoś korzysta z ich apartamentu. Jaka jest na to rada?
Przede wszystkim, głęboko zakorzenione przekonanie o kosztownych szkodach bierze się z historii związanych z najmem długoterminowym. Turyści, którzy zatrzymują się w mieszkaniu na kilka dni, co najwyżej pozostawiają po sobie bałagan, a nie uszkodzone sprzęty. Oczywiście mogą zdarzyć się losowe sytuacje typu zalanie lub poważniejsze awarie. Dlatego też sensownym zabezpieczeniem będzie z pewnością polisa ubezpieczeniowa, która chroni właściciela w takich przypadkach.
Sprawdza się też dobre skalkulowanie kosztów i ustalenie, jaki zysk jest satysfakcjonujący. Należy uwzględnić wszelkie wydatki takie jak sprzątanie czy zakup artykułów higienicznych oraz tzw. amortyzację. Wtedy nie będzie problemu z pokryciem ewentualnych szkód.
Ceny najmu różnią się często w zależności od długości pobytu oraz sezonu turystycznego. Wysokie obłożenie, na jakie można liczyć w czasie długich weekendów oraz w okresie wakacyjnym, najczęściej pozwala wypracować spory zysk. Warto część tego budżetu potraktować jako środki inwestycyjne i wykonać z nich niezbędne naprawy i wymiany wyposażenia.
Ostatni sposób, który zyskuje coraz więcej zwolenników, to pobieranie zwrotnej kaucji na poczet ewentualnych strat. Jest to dobre rozwiązanie, które skutecznie zabezpiecza właścicieli. Jednak należy brać pod uwagę, że obsługa tego procesu wymaga nieco zaangażowania. Ktoś powinien bowiem po każdym wynajmie weryfikować stan lokalu i podejmować decyzję, czy można zwrócić całą kwotę kaucji.
Warto też skorzystać z usług firmy, która pomaga właścicielom nieruchomości w wynajmie. Ci pośrednicy, którzy działają na rynku od lat i cieszą się dobrą opinią, są na bieżąco z przepisami. Doradzają też, jakie formalności należy załatwić, aby cała procedura odbywała się zgodnie z prawem.