Mimo działających kaloryferów w domu jest zimno? Nie lekceważ problemu
Grzejniki w Twoim domu są sprawne i rozkręcone do maksimum? Okna są pozamykane i uszczelnione, a mimo to, temperatura w domu nadal jest zbyt niska? Nie lekceważ problemu. W artykule przedstawiamy powody, przez które w Twoim mieszkaniu może być zimniej, niż powinno.
Dlaczego w domu jest zimno? Zła izolacja
Dobrze wykonana izolacja to klucz do komfortu cieplnego w budynku. To gwarancja, że w zimę nie będziemy marznąć, a latem nie będziemy się przegrzewać. Optymalna temperatura w mieszkaniu to około 22 stopnie w dzień, i 18 zimą. Jeśli w sezonie grzewczym zamarzasz w mieszkaniu, a latem umierasz z gorąca – coś ewidentnie jest nie tak. Być może przyczyną jest nieodpowiednia izolacja termiczna budynku.
Źle zabezpieczone mury przed mrozem mogą chłonąć wilgoć i z czasem niszczeć. Jeśli nie chcesz wydawać fortuny na rachunki za ogrzewanie i zarazem zagwarantować domownikom komfort, warto zainwestować w dogrzanie domu. Co z kolei, jeśli mieszkamy w bloku i nie mamy możliwości na własną rękę poczynić inwestycji izolacyjnej?
Zła izolacja w bloku – jakie kroki podjąć?
W takim wypadku warto zwrócić się do dewelopera budynku. Jeśli podejrzewasz, że zimno w domu spowodowane jest nieefektywną izolacją, powinieneś:
- Podjąć kontakt z zarządcą budynku lub spółdzielnią mieszkaniową: Pierwszym krokiem jest zgłoszenie problemu zarządcy budynku, lub spółdzielni mieszkaniowej, która zarządza budynkiem, ponieważ mogą oni być odpowiedzialni za utrzymanie i naprawę izolacji budynku.
Istnieje jednak różnica w zakresie możliwości dochodzenia roszczeń przez właścicieli lokali i wspólnotę mieszkaniową. W przypadku wad w częściach wspólnych, takich jak zjazd do garażu czy dach, legitymacja do dochodzenia roszczeń zwykle przysługuje właścicielom poszczególnych lokali, a nie wspólnocie mieszkaniowej.
Właściciele mogą scedować swoje roszczenia na wspólnotę mieszkaniową, która może następnie występować w procesie przeciwko deweloperowi w celu uzyskania rekompensaty za wady w częściach wspólnych. - Upoważnić zarząd wspólnoty: W przypadku, gdy wspólnota mieszkaniowa ma występować w procesie przeciwko deweloperowi, konieczne jest podjęcie uchwały upoważniającej zarząd do dochodzenia roszczeń na drodze sądowej. Jest to ważne, ponieważ działanie takie przekracza zakres zwykłego zarządu.
W orzecznictwie dominuje stanowisko, że w pierwszej kolejności kupujący może żądać usunięcia wady przez dewelopera, a dopiero w przypadku bezskuteczności tego żądania może żądać obniżenia ceny lub odstąpić od umowy. - Zlecić wykonanie ekspertyzy i naprawy: Jeśli deweloper odmawia uznania wad lub nie podejmuje działań w celu ich usunięcia, można zlecić wykonanie ekspertyzy potwierdzającej istnienie wad. Następnie, po upływie terminu na ich usunięcie, można na własny koszt przeprowadzić naprawę zastępczą i domagać się zwrotu poniesionych kosztów.
Zimne mieszkanie – Jak ocieplić je od wewnątrz?
Samodzielne ogrzanie budynku lub sądzenie się z deweloperem może chwile zająć, jak w takim razie zminimalizować straty ciepła w mieszkaniu podczas okresu przejściowego?
- Dywany o grubym runie lub z pluszu mogą pomóc w zatrzymywaniu ciepła od podłogi. Nie zapomnij o regularnym odkurzaniu i czyszczeniu dywanu, zwłaszcza jeśli mieszkają w nim osoby z alergiami.
- Zasłony, zwłaszcza te grube, z ciężkiego materiału mogą również pomóc w zatrzymywaniu ciepła wewnątrz pomieszczeń. Pamiętajmy jednak, aby nie zasłaniać nimi grzejników ani okien, które są źródłem naturalnego światła i ciepła.
- Farelka sprawdzi się w doraźnych sytuacjach, kiedy potrzebujemy szybkiego ogrzania pomieszczenia. Jednak należy pamiętać o bezpieczeństwie i wyłączeniu jej, gdy opuszczamy pomieszczenie lub idziemy spać.
- Ocieplacze na parapet, czyli specjalne poduszki lub maty umieszczone na parapetach okien mogą pomóc zatrzymać zimne powietrza przedostającego się do pomieszczeń przez okna.
- Termofory z naturalnym wypełnieniem z pestek wiśni lub innym naturalnym materiałem, mogą być używane do ogrzewania rąk i stóp podczas relaksu w domu.
- Świeczki nie tylko dodają przytulnego klimatu w pomieszczeniach, ale także emitują ciepło. Warto jednak unikać świeczek parafinowych i zastąpić je bardziej naturalnymi, na przykład sojowymi.
Gdzie znaleźć mieszkanie, w którym nie musisz przejmować się niedogodnościami?
Apartamenty w Rogowie to propozycja dla tych, którzy szukają 4 kątów z dala od zgiełku miasta i nie chcą martwić się DOSŁOWNIE – o nic. Apartamentowce wykonane zostały z dbałością o najmniejsze detale, dlatego chłód to ostatnia rzecz, jaką będziesz musiał się przejmować. Pomimo tego, że życie nad brzegiem morza zapewnia lepsze warunki niż w głębi lądu – chociażby dlatego, że zimą nad Bałtykiem jest cieplej a latem chłodniej – to termoizolacja jest niezwykle ważnym aspektem, chociażby, aby chronić mury przed wilgocią. Mieszkania w Rogowie to bliskość morza bez obaw o stan techniczny budynku. Dzięki temu możesz wprowadzić się do budynku, który zapewni Ci i Twojej rodzinie bezpieczeństwo na lata.