Co wchodzi w skład czynszu za mieszkanie?

Według badań TNS Polska zaledwie 50% Polaków wie, co wchodzi w skład czynszu za mieszkanie. Dobrze znać opłaty, jakie musimy co miesiąc uiszczać, zwłaszcze kiedy wydają nam się zbyt wysokie. Pora dokładnie przyjrzeć się wyciągom, które otrzymujesz co miesiąc i wiedzieć, co wpływa na wysokość czynszu.

Czym jest czynsz za mieszkanie?

Czynsz to nie zawsze to, co nam się wydaje. Zgodnie z zapisami w kodeksie prawa cywilnego czynsz to opłata należna za wynajem lub dzierżawę. W mowie potocznej jednak przyjęło się, że czynsz to opłaty związane z eksploatowaniem nieruchomości.

Jakie opłaty są zależne od zarządcy?

Do takich opłat zaliczyć należy opłaty eksploatacyjne. Jest to comiesięczny koszt, który pokrywa prace związane z codziennym funkcjonowaniem i utrzymaniem nieruchomości. W skład tej opłaty wchodzi zazwyczaj sprzątanie klatek schodowych i innych części wspólnych budynku, koszenie trawników, odśnieżanie, naprawa i konserwacja urządzeń czy też pensje pracowników zarządcy. Wysokość tej opłaty zazwyczaj zależy od metrażu mieszkania.

Jakie opłaty nie są zależne od zarządcy?

Wysokość opłat, które są indywidualne dla każdego lokalu, obejmują m.in.:

  • Koszty ogrzewanie: Jest to opłata za zużyty przez najemcę gaz, olej lub inne źródło energii potrzebne do ogrzewania mieszkania.
  • Opłata za wywóz śmieci: Opłata za usługę odbioru i utylizacji odpadów komunalnych generowanych przez mieszkańców.
  • Podatek od nieruchomości: Opłata nakładana przez lokalne władze za posiadanie nieruchomości.
  • Opłata za energię elektryczną do części wspólnych: Opłata za zużytą energię elektryczną potrzebną do oświetlenia klatek schodowych, wind, czy też innych części wspólnych budynku.
  • Abonament za wodę i opłata za zużycie wody: Opłata za dostarczenie wody do budynku oraz za rzeczywiste zużycie wody przez najemcę.

Od czego zależy wysokość czynszu?

Dodatkowe opłaty

  • Ubezpieczenie nieruchomości: Opłata za polisę ubezpieczeniową, która chroni nieruchomość przed różnymi rodzajami szkód.
  • Składka na fundusz remontowy: Środki przeznaczone na przyszłe remonty i naprawy nieruchomości, takie jak malowanie klatek schodowych, remont dachu, czy modernizacja instalacji.
  • Koszty konserwacji urządzeń: Opłaty związane z konserwacją i naprawami urządzeń takich jak domofony, windy, czy też inne elementy infrastruktury wspólnej budynku.
  • Opłata za dzierżawę wodomierzy i podzielników ciepła: Opłata za dzierżawę i utrzymanie urządzeń pomiarowych monitorujących zużycie wody oraz ciepła w mieszkaniu.

Czy zawsze trzeba płacić za czynsz?

W przypadku nowych inwestycji, jak apartamenty Rogowo często mówi się o „mieszkaniach bezczynszowych”. Oznacza to, że nadal ponosimy opłaty zarówno te uiszczane dla wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej oraz opłaty związane z dostarczeniem energii, wody itd., ale są one znacznie niższe. Wiąże się to z tym, że nowe budynki są dobrze ocieplone, a co za tym idzie, z pewnością zaoszczędzimy na ogrzewaniu. Dodatkowo nowe budownictwo często wiąże się z niższymi opłatami na fundusz remontowy.